spot_img

ذات صلة

جمع

Těžká puberta aneb kdy začít pečovat o mladou pleť?

Když žasneme nad sametově krásnou pokožkou žen z východu, především...

Syndrom dráždivého tračníku jako ženská populační nemoc?

Z celkového počtu populace trpící obtížemi provázející syndrom dráždivého tračníku,...

Co jsou to registry dlužníků a jak ovlivňují šanci na získání půjčky

Slyšeli jste někdy o registrech dlužníků? Je totiž možné,...

Jsem samoživitelka a nemám peníze. Pomůže mi půjčka?

Samoživitelek neustále přibývá. Mezi jejich nejčastější problémy patří zvládnout...

Leasing není jen o koupi vozidla. Co o něm možná nevíte?

Historie leasingových společností na Slovensku sahá do 90. let....

Máte potíže s trávením? Pomůže zásaditá voda

Problémy s trávením trpí až 30 – 40 procent našeho obyvatelstva, jen těžko se tedy mezi námi najde někdo, kdo nezažil nepříjemné bolesti žaludku či pálení žáhy, nebo to nepřehnal s jídlem či alkoholem.

Přitom při menších trávicích obtížích si umíme pomoci zejména minerálními vodami a potravinami se zásaditým charakterem.

Namísto kvantity bychom tedy měli vsadit na kvalitu stravy a dopřát svému tělu dostatek kvalitních tekutin.

„Je-li řeč o přejídání, tak je to vždy tehdy, když porušíme správný poměr přijímaných tuků, sacharidů nebo bílkovin. Pokud našemu tělu dopřejeme příliš mnoho sladkostí nebo třeba mastných jídel, naše trávení se zpomalí a zatěžujeme ho,“ vysvětluje biochemik a laboratorní diagnostik Pavel Blažíček.

Shon současného života zapříčiňuje, že mnozí z nás si vytvořili špatné stravovací návyky.

Pravidelný příjem potravin, ale také pohyb a omezení stresu jsou základem zdravého trávicího traktu.

Všeho moc škodí
Platí to i při alkoholu. „Čím více alkoholu vypijeme, tím silnější musí trávení bojovat. Dokonce už víno se postará o to, že se žaludek pomaleji vyprazdňuje.

Pokud vypijeme sklenici piva, vína nebo destilátu, obsažený alkohol se přes trávicí ústrojí dostane do našeho krevního oběhu a odtud se rozšíří do celého těla – a to vše během několika minut.

Jakékoliv jídlo v žaludku zpomalí tento proces, ale jakmile se alkohol dostane do mozku, ovlivní kontrolní centra těla – a způsobí intoxikaci,“ vysvětluje Blažíček.

Většina alkoholu však dojde do střeva.
„Odtud velmi snadno (díky tomu, že ethanol je malá molekula) přestupuje do krevního oběhu. Nevolnost při pití nezpůsobuje alkohol, ale jeho produkt acetaldehyd, ze kterého vzniká kyselina octová a ta okyseluje organismus. Čím více pijeme, tím více acetaldehydu se vytváří a tím více trpíme nevolnostmi,“ dodává.

A zatímco po alkoholu bychom měli pít zejména nesycené, tak po přejezení zase nasycené nápoje či minerální vody. Minerální vody zásaditého charakteru totiž příznivě ovlivňují činnost střev a trávicí soustavy.

Eliminují překyselení žaludečního prostředí a upravují celkovou činnost žaludku. Proto je třeba dodávat je do organismu pravidelně a v dostatečném množství.

„Při problémech se žaludkem se doporučuje vypít sklenici ráno nalačno a po jídle. Při trávicích problémech vypijte sklenici před každým jídlem,“ doporučuje Blažíček.

I na pálení žáhy
Ideálně bychom však k pití zásaditých minerálních vod neměli myslet až při stávajících žaludečních problémech, ale sahat po nich i jako prevenci proti pálení žáhy.

Snad každý už alespoň jednou zažil ten nepříjemný pálivý pocit za hrudní kostí, který někdy vystupuje až k hrdlu.

Stává se to tehdy, když se jídlo přesune přes jícen do žaludku, sval zvaný dolní jícnový svěrač se neuzavře, čímž povolí jídlu i kyselině zpětný pohyb.

Pálení žáhy by se nemělo podceňovat, patří mezi extrémně běžné zdravotní problémy, postihuje až 50 procent lidí. Spouštěčem bývá konzumace velkého množství zpracovaných potravin a obzvláště cukrů, ale také nikotin a alkohol či kofein.

Kromě pravidelného pití vod se zásaditým charakterem si můžeme pomoci také zásadotvornými potravinami, jako jsou syrová zelenina, ovoce, mandle, celozrnné obiloviny, zejména proso, med a chlorofyl.

spot_imgspot_img