Ženy procházejí během svého života různými hormonálními a tělesnými změnami, které se na jejich intimním zdraví podepisují pozitivně i negativně. Dobrou zprávou je, že mnoho intimních problémů lze správným přístupem vyřešit.
Třeba k tomu jen dvě věci, nebát se o problému mluvit a jak říká doktor Ludvík Janek z gynekologické ambulance Gyncentrum: „Pravidelně chodit na preventivní prohlídky.“
Bolest při močení
Pálení a řezání při močení, bolesti v podbřišku, časté nucení na močení. To jsou symptomy, se kterými má zkušenosti mnoho žen. To potvrzuje i všeobecná lékařka Jana Bendová, k níž pacientky s těmito problémy zamíří nejčastěji: „Pokud žena pociťuje pálení při močení, bolesti v podbřišku, tehdy je třeba navštívit ordinaci všeobecného lékaře.“
Jde často o záněty močového měchýře, na které jsou ženy náchylné a zde jim umí pomoci v lehčích případech i správná léčba a rada všeobecného lékaře. Jak však doktorka Bendová dodává, tento problém trápí ženy v různém věku a zvykne se stupňovat s přibývajícími léty: „Ve vyšším věku, v období přechodu, kdy už mají ženy i problém se sušší sliznicí, se častěji vyskytují močové infekce.“ Zde platí, že je vhodné nosit bavlněné spodní prádlo, dodržovat pitný režim a základy hygieny.
Vyrážka na ohanbí
Právě hygiena intimních partií je u ženy často dvousečnou zbraní. Špatné je mýt se nedostatečně, i přehnaně. „Pochva je nastavena na kyselejší, ochranné pH a voda má pH neutrální. Pokud se přirozená ochrana naruší, častěji se mohou začít množit infekce,“ říká Bendová a dodává, že často ji pacientky vyhledávají is kožními vyrážkami na ohanbí způsobených právě nesprávnou hygienou:
„Často se setkávám s tím, že mladé dívky nepoužívají jednorázové žiletky, respektive je používají opakovaně. Jedná se o základní chybu. Je nutné používat jednorázové žiletky jednorázově. Také vydezinfikovat a ošetřit pokožku.“
Pokud je vyrážka nehojící se, může jít io závažnější problém, které posoudí právě ošetřující lékař. Na mnohé problémy je však krátký a proto je třeba navštívit odborného lékaře gynekologa či urologa.
Vaginální infekce
„Nejčastějším problémem, se kterým se na mě pacientky obracejí, jsou bezpochyby vaginální infekce a záněty. Je jich mnoho, ale nejběžnější je mykóza, kterou způsobuje přemnožení kvasinek rodu Candida,“ říká o gynekologických problémech v intimním zdraví žen MUDr. Stela Muránska z gynekologické ambulance v Košicích.
V takových případech už je často nutná antibiotická léčba, která je sice účinná, ale problémem bakteriálních infekcí a mykóz je problém, že se často vracejí. Proto je extrémně důležitá prevence. „Vaginálním zánětům a infekcím lze předcházet správnou hygienou, nošením vhodného spodního prádla, nestřídáním sexuálních partnerů,“ říká dokorka Muránska.
Co se týká opakujících se kvasinkových infekcí, doktorka Bendová doporučuje i protikvasinkovou dietu: „Žena během diety omezí cukr, bílou mouku a sacharidy. Protože právě to kvasinky milují. Stačí někdy i taková menší změna a tělo se opět dokáže dostat do rovnováhy.“
Sexuální problémy po porodu
„U mladých žen platí pravidlo, že po prvním porodu se stav jejich ženského zdraví velmi zlepší. Mnohé pacientky, které měly silnou a bolestivou menstruaci nebo se léčily pro nepravidelnou menstruaci, začnou mít po porodu pravidelný cyklus a normální menstruaci. Pacientky, které se léčily na gynekologické záněty a výtoky, je po porodu přestanou mávat. První porod, zvláště pokud žena porodí do třicítky, je sám o sobě velkým lékem,“ říká Janek z gynekologické ambulance Gyncentrum.
Ani porod však není lék na všechno. V něčem ženě výrazně pomůže, ale v něčem může přitížit. Jelikož přibývá stále více rodiček po třicítce, přibývají i komplikace.
„Při porodu přirozenou cestou dochází k velkému rozpínání poševního svalstva ak jeho poranění v podobě drobných prasklin. I když časem se stav pochvy zlepší, její stěny už nikdy nedosáhnou své původní pevnosti a elasticity. V takovém případě mluvíme o vaginální ochablost, která ve velké míře omezuje kvalitu sexuálního života.
Projevuje se sníženou těsností a citlivostí ve vaginální oblasti. Pohlavní styk s partnerem může být díky tomu neuspokojivý jak pro ni, tak pro partnera,“ říká o neblahých dopadech po porodu doktorka Muránska.
Ideálním řešením pro tyto problémy může být vaginální ošetření laserem, po kterém dochází k remodelaci tkáně. „Výsledkem je omlazení a zúžení vagíny, navrácení přirozeného zvlhčení, protizánětlivé působení a posílení imunity v pochvě,“ dodává Muránska.
Inkontinence v těhotenství
Těhotenství je pro ženu náročným obdobím a právě během něho se extrémně často vyskytuje problém inkontinence iu mladých žen. Inkontinenci lze rozdělit na urgentní, která je spojena s častým močením například v noci a stresovou inkontinenci.
Právě ta postihuje mladší ženy a rodičky. Dochází při ní k úniku malého množství moči při fyzických aktivitách, které jsou spojeny s náhlým zvýšením nitrobřišního tlaku.
Právě těhotenství je jedním z faktorů, které může spustit stresovou inkontinenci. „U těhotných žen je prokázán častější výskyt stresové inkontinence. Výskyt v těhotenství kolísá v rozmezí od 8 % do 85 %, ale většinou se po porodu upraví,“ říká urolog Jozef Marenčák.
„Inkontinence po prvním porodu je naštěstí velmi vzácná, o něco častěji se vyskytuje u vícerodiček. Prevencí inkontinence je pravidelné cvičení a sport v mladém věku,“ říká doktor Janek a dodává: „Velmi pěkného zlepšení lze dosáhnout pravidelným léčebným cvičením pánevního dna, ve velmi závažných případech je však zapotřebí operační řešení.“
Inkontinence v menopauze
Doktor Marenčák říká: „Zatímco stresová inkontinence postihuje nejčastěji ženy v mladším nebo ve středním věku, zhruba 20 % žen ve věku 45 let, smíšený typ je nejčastější u starších žen.“
„Mezi nejčastější příčiny vzniku inkontinence patří především genetická predispozice, obezita, pokles hladiny estrogenu u žen v menopauze a ochabnutí svalů pánevního dna přicházející s přibývajícím věkem a porody,“ jmenuje příčiny doktorka Muránska a dodává: „Typicky , poskoku, prudkém pohybu, smíchu nebo zvedání těžkých břemen. Tehdy je čas vyhledat lékaře.“
Problémem je, že jen málo žen se s tímto problémem obrátí na lékaře. \“Přibližně 310 000 žen na Slovensku trpí příznaky stresové inkontinence, ale jen každá čtvrtá až pátá žena vyhledá pomoc lékaře,\“ hodnotí nelichotivou situaci doktorka Muránska. Přitom řešení tohoto problému může být velmi jednouché. Netřeba se jen bát požádat o pomoc.
Pomůžou cviky i inkontinenční vložky nebo kalhotky
Méně závažnou stresovou inkontinenci je obvykle možné úspěšně řešit pomocí cviků pro posílení pánevního dna. Jedná se o speciální cvičení zahrnující stahování a uvolňování svalstva pánevního dna.
„Důležitá je i pestrá, vyvážená strava s dostatkem vlákniny, dodržování pitného režimu, ale ne náhlý příjem velkého objemu tekutin a pravidelné vyprazdňování se,“ radí ženám s inkontinencí doktorka Muránska.
Velmi vhodná je jóga, cvičení Pilates, nebo Kegelovy cviky. Nejlepšího efektu cvičení lze dosáhnout speciálním cvičením pánevního dna. Stejně tak lze přechodnou inkontinenci během těhotenství i přetrvávající inkontinenci řešit pomocí inkontinenčních pomůcek TENA Lady.
Při inkontinenci nepoužívejte menstruační vložky
Pod stresovou inkontinencí si není třeba představovat jen masivní únik moči. Ale i pár kapek nebo mililitrů způsobuje nepříjemné pocity. Mnoho žen tyto problémy řeší menstruační vložkou, ale tím si často způsobují další nepříjemnosti.
Tyto typy vložek nejsou na inkontinenci stavěny. To znamená, že moč jen zachytí, ale nepohltí, nezabrání protékání, nepohlcují zápach a nejsou dostatečně prodyšné. Právě to může způsobit, že se snadno objeví již zmíněný zánět močových cest, dermatitidy či vaginózy.
Navíc běžné vložky nejsou zadarmo. Při inkontinenci však můžete inkontinenční vložky a prádlo dostat na předpis a ušetřit nemálo financí. Není ostudou o tomto problému mluvit. Díky tomu můžete ušetřit peníze i vlastní zdraví. Navíc stresovou inkontinenci můžete časem úplně porazit. A do té doby můžete žít bez obav a omezení díky TENA Lady.