spot_img

ذات صلة

جمع

Těžká puberta aneb kdy začít pečovat o mladou pleť?

Když žasneme nad sametově krásnou pokožkou žen z východu, především...

Syndrom dráždivého tračníku jako ženská populační nemoc?

Z celkového počtu populace trpící obtížemi provázející syndrom dráždivého tračníku,...

Co jsou to registry dlužníků a jak ovlivňují šanci na získání půjčky

Slyšeli jste někdy o registrech dlužníků? Je totiž možné,...

Jsem samoživitelka a nemám peníze. Pomůže mi půjčka?

Samoživitelek neustále přibývá. Mezi jejich nejčastější problémy patří zvládnout...

Leasing není jen o koupi vozidla. Co o něm možná nevíte?

Historie leasingových společností na Slovensku sahá do 90. let....

Vše o peelingu: Potřebuje ho každý, jak ho absolvovat správně

Úkolem peelingu je odstranit z pokožky odumřelé kožní buňky, čímž dochází k rychlejší regeneraci pleti, obnově a celkovému rozjasnění pokožky.

Kůže pak lépe dýchá a snáze přijímá účinné látky z kosmetických přípravků. Na povrch pokožky se dostávají nové buňky, pleť působí mladší, je svěží a má pěknou zářivou barvu.

To vše můžeme v současnosti docílit třemi druhy peelingů – mechanickým, chemickým a enzymatickým. Poslední dva jsou však výsadou kosmetických salonů a odborníků v dermatologických ambulancích, protože jsou k pokožce radikálnější.

„Pro domácí použití je vhodný pouze mechanický peeling, který je většinou krémové nebo gelové konzistence a obsahuje drobné částečky – zrníčka.

Ty po kontaktu s pokožkou mechanickým třením odstraňují z pleti odumřelé buňky.

Domácí mechanický peeling je třeba dělat vždy jemně, nepřitlačovat, aby se nepodráždila pokožka a nezčervenala.

Nedoporučuje se hned jít ven na slunce, do solária nebo do sauny, protože pleť je citlivá,“ vysvětluje Adriana Tomeková, primářka dermatologicko-laserové kliniky TOMAR.

Chemický peeling
Chemický peeling funguje na bázi chemických látek, nejčastěji kyselin jako kyselina salicylová, kyselina glykolová nebo kyselina mléčná.

„Jde o kontrolovaný proces odstraňování povrchových kožních buněk, jehož výsledkem je lepší vzhled pleti. Takový peeling má různou koncentraci (20% – 70%) a podle toho proniká hlouběji do pokožky.

Je ve formě tekutiny, která se jemně aplikuje na pleť a nechává se působit dle koncentrace několik minut. Potom se neutralizuje.

Během peelingu dochází k odstranění odumřelých, ale také živých zdravých kožních buněk. Pleť zůstává zarudlá, podrážděná, citlivá na slunce a po pár dnech se olupuje,“ popisuje proces odbornice.

Výsledkem je později zrychlená obnova kožních buněk, zlepšení elasticity a hydratace pleti, snížení produkce mazu a vyhlazení jemných vrásek. Pleť je zářivější a zdravější.

Chemický peeling je vhodným řešením, pokud trpíte kožními problémy jako akné, pigmentové skvrny, jizvičky a drobné vrásky. Ošetření je však třeba opakovat alespoň 5-9krát, podle aktuálního stavu pleti a požadovaného efektu.

Chemický peeling se nesnáší se sluncem. Proto se na něj vyberte v „zamračenějších“ měsících během podzimu či zimy. Pokud by vás to i lákalo, určitě ho neabsolvujte sami doma a raději se spolehněte na odborníky.

Zejména chemické peelingy s koncentrací vyšší než 20 % by měli poskytovat pouze zkušení dermatologové a odborníci, jinak vzniká riziko poškození kůže a v nejhorších případech i trvalé následky.

Enzymatický peeling
Enzymatický peeling odstraňuje z pleti pomocí enzymů nadbytečný maz, odumřelé buňky a kožní nečistoty. Je vhodný pro intenzivní, a přitom šetrné hloubkové čištění pleti, která je suchá a citlivá, se sklonem k praskání cívek, ale také pro mastnější pleť.

„Enzymatický peeling jemně odstraňuje odumřelou kůži bez narušení struktury živých buněk, přičemž právě naopak dochází k obnově pleti a rychlejší regeneraci.

Enzymy dokonce pomáhají při odstraňování drobných kožních problémů – jizviček po akné, fleků, jemných vrásek a nerovnoměrné barvy pleti.

Kromě toho pronikají hluboko do pórů a čistí je. Ale co je nejdůležitější, enzymy neničí a nepoškozují zdravé a živé kožní buňky. Vynikající složky, které enzymatický peeling může obsahovat, jsou enzymy jako papain z papáje nebo bromelain z ananasu,“ řekla Adriana Tomeková.

Domácí peeling
Doma si můžete jednoduše vytvořit i vlastní peeling například z kvalitního olivového oleje a mořské nebo himálajské růžové soli.

Pokožku dokonale vyživí, ale také detoxikuje. Pleť bude jemná a vláčná.

Různorodost produktů naleznete také v obchodech s kosmetickými produkty.
Dělí se také podle toho, na jakou oblast těla slouží. Před každým peelingem je důležité a třeba pleť odlíčit a důkladně vyčistit. Bez toho nemá smysl poskytovat pleti další péči.

„Domácí peeling je vhodné aplikovat na vlhkou pokožku, například během sprchování na všechna místa, kde je suchá pokožka, kterou chceme takto zbavit odumřelých buněk. Nejčastěji je to oblast obličeje a potom celé tělo – záda, ruce, nohy, hýždě.

Peeling si můžete udělat i před plánovanou dovolenou, aby se pak kůže po pobytu na slunci neloupala. Opálení vydrží mnohem déle. Důležité je však vždy pleť velkoryse hydratovat krémy i pitím vody,“ doporučuje odbornice.

Po každém peelingu je třeba myslet na vhodnou regeneraci pokožky nakrémováním, protože právě v tom momentě je pleť nejlépe připravena přijmout výživné látky.

Peeling těla je vhodné provádět jednou za měsíc nebo podle potřeby. Na obličeji je vhodné provádět peeling přibližně jednou týdně. Při mastnější pokožce se sklonem k ucpávání pórů to může být i častěji.

Samozřejmě velmi jemnými krouživými pohyby. Jednou za čas je dobré udělat si i jemný peeling rtů, které se zbaví suchých šupinek, budou krásně prokrvené a červené.

spot_imgspot_img